Rjukan, Norveç’in güneyinde Telemark bölgesinde bulunuyor. Yaklaşık 100 yıl önce Vestfjord Vadisi’nin derinliklerine kurulan bu kasabayı dik dağlar çevreliyor. Dağlar o kadar dik ve yüksek ki kasabadakiler tüm kış aylarını (Norveç için Eylül ile Mart) güneşsiz geçiriyor.  Aslında Norveç’in kuzeyinde bu durum alışıldık olsa da şehir, Norveç’in güneyinde ve güneşin kasabaya ulaşamamasının tek sebebi yüksek dağlar.

norveç şehirleri, rjukan
Rjukan, Vestfjord Vadisi’ne kurulmuş

Rjukan

Rjukanlılar, kasabanın kuruluşundan beri kasabaya güneşi getirmeye kafayı takmışlar. İlk fikir tam 100 yıl önce kasabanın kurucusu Sam Eyde’den çıkmış. Sam Eyde, projeye Norveççe “solspeil” (güneş aynası) ismini vermiş ama o zamanın teknolojik yetersizlikleri yüzünden proje iptal olmuş. Sam Eyde yine de bu endüstri kasabasında çalışan işçilerin güneşe ulaşabilmeleri için kasabaya telesiyej inşa ettirmiş. Telesiyej ile tepelere çıkan işçiler hem gerekli D vitaminini alabilmişler hem de güneşe kavuşmuşlar. 🙂

norveç şehirleri
Güneş aynaları kasaba meydanını aydınlatıyor

100 Yıllık Bekleyiş

Sam Eyde’den tam 100 yıl sonra. Rjukan’da yaşayan bir sanatçı olan Martin Andersen “yeter bu güneşsizlik, nedir ulan çektiğimiz bu lanet olası karanlık kasabada.” diyerek Solspeil projesini yeniden gündeme getiriyor. Kızgın Martin Andersen ve ondan korkan Rjukanlılar (bu kısımları tamamen benim uydurmam) Rjukan’ın dik tepelerine 17 m2 büyüklüğünde 3 adet ayna dikiyorlar. Hareket edebilen dev aynalar güneş ışığını takip edip en verimli olduğu anlarda Rjukan’ın kasaba merkezine yansıtıyorlar. 3 ayna toplamda 600 m2 alanı aydınlatabiliyor. Bu aynaların verimlilik oranı ise %80 civarında.

aynalarla güneşi getiren kasaba
Aynalarla güneşe kavuşan kasaba

100 yıllık bekleyişin ardından Norveç’in güneyindeki bu şirin kasaba kış güneşine kavuşuyor. Burada yaşayan arkadaşlarım birkaç yıldır aynaların performansından gayet memnunlar. Hatta birkaç ayna daha dikebileceklerini söylüyorlar. (Bu yazıyı biramı yudumlayarak Marmaris güneşinin altında yazıyorum tabii bize hava her zaman hoş.) Kasaba sakinleri aynaların açılışını ellerinde Norveç bayraklarıyla “Let the sunshine in” şarkısıyla coşku içinde yapıyorlar. Mis gibi Tarkan’dan Kış Güneşi şarkısı varken Let the Sunshine in biraz saçma olmuş. Galiba Norveçliler de bizi kıskanıyorlar.

Mucizelerin ülkesi Norveç’ten diğer bir yazım. https://kesfetmek.com/iskocyadan-norvece-bir-ask-hikayesi/

Kaynak: Visit Rjukan

2 Yorum

  1. Çok ilginç bir durum gerçekten. Sahibi olup da kıymetini bilmediğimiz ne çok nimet varmış meğer.

Yorum Bırakın