Pablo Escobar kimdir? Bir zamanlar dünyanın en zengin insanlarından biri olan Pablo Escobar‘ın şehri Medellin’de yaşadığım 2 ay boyunca birçok insandan farklı farklı hikayeler dinledim. Narcos dizisiyle yeniden gündeme gelen Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar hakkında  duyduklarımı, okuduklarımı ve gördüklerimi bu yazıda birleştirdim.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Emilio Escobar Gaviria, 1 Aralık 1949 yılında Kolombiya’nın Antioquia bölgesindeki Rio Negro kasabasında doğuyor. Antioquia ismi göze tanıdık gelebilir çünkü ismini bizim Antakya’dan alıyor. Tam olarak bilinmiyor ama zamanında Antakya’dan Kolombiya’ya göçenler tarafından verilmiş olma ihtimali yüksek.

Kokainin kralı lakabıyla da anılan Escobar, üniversiteye gittiyse de bitirmeden ayrılmış. İlk olarak küçük işlerle başlıyor haydutluk kariyerine. Mezar taşlarını çalıyor satıyor, sahte loto biletleri satıyor, kaçak sigara satıyor, araba çalıyor, insanları kaçırıp fidye istiyor. Yani anlayacağınız para getirecek her kirli işi yapıyor. Sigara kaçakçısı Alvaro Prieto ile tanışınca hayatı değişiyor. Pablo 26 yaşına geldiğinde serveti o zamanın parasıyla 3 milyon dolara ulaşıyor. Tabii ileride bu parayı saatler içinde kazanmaya başlayacak ama 26 yaşındaki fakir bir Kolombiyalı için çok büyük bir para.

pablo escobar hayatı
Escobar’ın şoförü Jaime Pablo ile fotoğrafını gösteriyor. Şapkalı Jaime

Şimdi anlatacağım hikayeye hiçbir yerde rastlamadım. Hikayeyi Medellin’de Pablo Escobar turunu yapan rehber kadın anlattı ki bu kadın Escobar’ın mahallesinde büyümüş, yetişmiş, Escobar’ı şahsen tanıyan bir kadındı. Şoförümüz Escobar’ın da şöforü olan Jaime (Haymi diye okunuyor) ve turun içinde Pablo Escobar’ın abisi Roberto Escobar ile tanıştık. Muhtemelen bu üçlünün anlattığı şeyler internetteki birçok bilgiden daha güvenlidir deyip size birinci elden aktarıyorum.

Escobar Turu

İlk olarak internetteki sitelerde bu tura gitmenin çok zor olduğunu, abisiyle buluşmanın imkansız gibi bir şey olduğunu, gizli, karanlık bağlantılar bulduklarını falan anlatan yazılar gördüm. Öyle bir anlatıyorlar ki okuyunca bu tura katılmak için Medellin karteline falan girdiklerini sanırsınız. Öyle değil. 30 dolar bayılan herkes bu tura katılabiliyor ve Pablo Escobar’ın muhasebecisi de olan Medellin Karteli’nin 2. ismi Roberto Escobar ile tanışabiliyor. Roberto Escobar vakfın sahibi olduğu için devamlı o evde oluyor ve para da söylediklerine göre vakfa gidiyor ama şahsen ben inanmıyorum. Bu abiler bandit (haydut)ve parayı  direkt cebe atıyorlar. Tabii vakıf diyerek Amerikalı turistlere sevimli gözüküyorlar. Canlarım benim. Biz Türküz yemeyiz Roberto reyiz. Bana anlatılan ilginç hikayemize dönelim.

Medellin Karteli

Pablo Escobar, Alvaro Prieto için sigara kaçakçılığı yaparken yıldızı parlıyor. Miami’de o dönem kokain ticareti yapan Kolombiyalı bir kadın Medellin’e geliyor ve bu parlak genç ile tanışıyor. Tabii o zaman daha kokaini kimse bilmiyor. Abd’de yeni yeni başlamış ama Kolombiyalıların pek de haberi yok bu işten. Bolivya, Şili, Peru gibi Güney Amerika ülkelerinden alıp ABD’ye götürüyorlar. Bu kadın Pablo Escobar’a işi öğretiyor. Bolivya’dan alıp Kolombiya’ya oradan da Miami’ye yolluyor Escobar. İşler çok güzel gidiyor ta ki Miami’deki kadın başka bir suçtan yakalanıp hapse atılana kadar. Pablo Escobar elinde tonlarca uyuşturucu ile Kolombiya’da kalıveriyor. Kadın olmadan ABD’ye nasıl yollayacağını bilmiyor.

pablo escobar serveti
Escobar ilk kokaini Güney Amerika’dan bu arabayla getiriyor.

İşte abisinin anlattığına göre Escobar hayatında yaptığı en zekice şeyi yapıyor. Gazetelere ilan veriyor. Evet, yanlış duymadınız. Elindeki kokaini Amerika’ya ulaştırabilmek için gazetelere ilan veriyor. İlanda, Amerika vizesi olan kişilere 10 bin dolar kazandıracak bir işten bahsediyor ve adres veriyor. Tabii o dönem kokain ticareti bilinmiyor ve Kolombiyalıların ABD’de kötü bir şöhreti (henüz) yok. Başlarda birkaç kişi geliyor. Pablo Escobar, bavullardaki gizli bölmelere yerleştirilmiş kokaini Miami’ye götürmeleri karşılığında gelenlere 10 bin dolar ödüyor ve gidiş-dönüş biletlerini alıyor. Gidenler aynı bavulla geri geliyor. Bavuldaki kokainleri teslim edip içinde 1 milyon dolar getiriyor bu insanlar. O zaman için 10 bin dolar çok büyük bir para. Bu duyulunca Medellin’de kıyamet kopuyor. Herkes sıraya giriyor. Bedava Miami gezisi ve 10 bin dolar! O yıllarda Medellin’de ev alabiliyorsunuz. Doğrusu Medellin gettolarında bugün bile 10 bin dolara ev alabilirsiniz o ayrı.

escobar serveti
Escobar’ın paralarını sayan bir kadın

Kolombiya’dan Miami’ye

Birdenbire Kolombiya’dan Miami’ye beklenmedik bir turist akını başlıyor. Her ay 10 bin kişi Medellin’den Miami’ye seyahat ediyor. Yanlış duymadınız tam 10 bin kişi! O dönem uyuşturucu maddeyi Kolombiya’da yapmıyorlar. Daha ucuz olan Güney Amerika ülkelerinden alıyorlar. Pablo Escobar, Bolivya ve Peru’da kilosunu 3 bin dolara mal ediyor ve bavulla ABD’ye götürenlere kilo başına 1.000 dolar ödüyor. Bu insanlar bavullarının özel bölmelerinde 10 kilo kokain taşıyorlar. Yani Escobar kilosunu 4 bin dolara mal ettiği kokaini Amerika’da tam 100.00 dolara satıyor. Her bavulda (10 kg) 960 bin dolar kar. Onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapacak uyuşturucu ticareti işte böyle başlıyor.

medellin şehri, escobar'ın şehri
Medellin şehri

Ben Medellin’de evde yaşıyorum ama tur bazı hostellerden satın alınabiliyor. Sonsuz Baharın Şehri Medellin’de sağanak yağmurun altında hosteli buluyorum ve bileti alıyorum. Pablo Escobar turu için sabah 8’de hazırım. İlk olarak Envigado’daki mezarlığa gidiyoruz. Escobar ve ailesi Envigado’ya bakan tepedeki bir mezarlığa gömülmüş. Pablo ile toplam 7 kişi var aile kabristanında (kabristan deyince komik oldu gibi).

envigado, pablo escobar'ın mezarı
Envigado’yo bakan mezarlık
escobar'ın mezarı
Escobar ve ailesinin mezarlığı

Pablo Escobar’ın mezarının yanında annesi var, onun yanında ise muhtemelen hepinizin Narcos dizisinden bildiği ölmeden önce hep yanında olan adamı Limon var. Limon, Escobar’dan 5 dakika önce öldürülüyor. Yine Escobar’ın amcası ve babası da yanına gömülü. Escobar ölmeden 1 hafta önce babasıyla barışmak istiyor ama reddediyor. Rio Negro’da yaşayan babası dürüst bir adammış ve Pablo’nun karanlık işler yaptığını öğrenir öğrenmez karısından boşanıp Pablo ile ilişkisini kesmiş. Annesi Pablo’nun fakir halka yardımlarını vs düzenliyormuş ve Pablo’yu hiç yalnız bırakmamış.

pablo escobar hakkında bilgiler
Pablo Escobar ve ben 🙂

Pablo Escobar’ın Hayatı

Yine Pablo’nun genç yaştaki kardeşi Luis Fernando da burada gömülü. Pablo, 19. yaş gününde kardeşine Porsche marka yarış arabası hediye ediyor. Kardeşi de sevgilisi ile hız yapıyor bunu gören polisler rüşvet koparırız diye arabayı sıkıştırınca hem kardeşi hem de kız arkadaşı kaza yapıp ölüyorlar. Tabii 2 hafta sonra polisler de Medellin Karteli tarafından öldürülüyor. Pablo intikamını alıyor.

Mezarlıkta kızı, oğlu ve eşine de yer ayırmış ama ailesi isimlerini değiştirip Arjantin’de kendilerine yeni bir hayat kurmuş durumda. Kızı doktor, eşi emlakçı, oğlu ise mimar ve yazarlık yapıyor. Twitter’da da takipleşiyoruz 🙂 Oğlunun soyadı Escobar değil Marroquin. Muhtemelen babasından intikam almak isteyen insanlardan saklanmak için bu yolu seçmiş. Babasının bir katil olduğunu kabul etse de onu hala sevdiğini söylüyor röportajlarında.

medellin şehri
Medellin sokakları

Mezarlığın Envigado mahallesinde olduğunu söylemiştik. Buraya gömülmesinin sebebi ise şu: Envigado, Escobar öncesi çok fakir bir mahalle ve Escobar döneminde birden zenginleşiyor. Escobar, ortakları olan Gustavo Gaviria ve Guisela Blanco ile burayı üs olarak kullanıyorlar. Pablo, Envigadolulara devamlı para veriyor, semte kiliseler, okullar açıyor. Envigadolular Pablo Escobar’a hala tapıyorlar. Mezarı bugün bile çiçeklerle dolu. Bir çeşit peygamber fakir Medellinliler için.

Medellin

Mezarlıkta Escobar’ın şoförlüğünü de yapmış Jaime ile biraz sohbet ediyoruz. Nasıl bir lüks içinde yaşadıklarını anlatıyor. Havuz başına tüm Kolombiya güzellerini dizdiklerini, Kolombiya’nın şampiyon takımlarını çağırıp maç yaptıklarını, Frank Sinatra’nın Pablo Escobar’ın doğum gününe geldiğini anlatıyor bize. Sonunda şunu da ekliyor: “Burada olduğum için çok şanslıyım çünkü tüm arkadaşlarım öldü. Şu anda az para kazanıyorum ama mutlu bir hayatım var.  O dönem hep korku içinde yaşıyorduk.” Bu arada Jaime ne zaman Narcos Dizisi‘nin lafı edilse hiçbirimizin İspanyolca bilmediğini düşünerek ana avrat küfür ediyor diziye. Hepsi bu dizinin bir palavra olduğunu düşünüyor, biliyor. Bence eğlenceli bir dizi. Bu arada Game of Thrones izlediğimi belirteyim. :)))

Cali Karteli ve Pablo Escobar’ın düşmanlarından oluşan Los Pepes grubu Pablo öldükten sonra Pablo’nun 250 korumasını, 50 avukatını, 10 kuzenini, 5 amcasını infaz ediyor. Pablo ile yakından uzaktan ilişkisi olan herkesi öldürüyorlar ve tüm parasına ve mallarına el koyuyorlar. Bizim Jaime şanslıymış, yırtmış.

pablo escobar beyaz saray
Pablo Escobar ABD tarafından aranırken Beyaz Saray’da poz veriyor. Solundaki aynı zamanda kankam olan oğlu 😛

Roberto Escobar’ın söylediğine göre Escobar, en büyük hatayı siyasete girerek yapıyor. Siyasete girince tüm ilgiyi üstüne çekiyor fakat Escobar o kadar güçlü ki hükümetle anlaşıyor ve kendi hapishanesini inşa ediyor. İsmine La Cathedral denilen hapishaneye polis bile belirli bir mesafeye kadar yaklaşabiliyor. Adam o kadar gaddar ki bir maçta hakem hile yapmadı diye hakemi öldürüyor. 1984-1993 yılları arasında tam 10 bin kişiyi öldürüyor Medellin Karteli. Polis öldüren herkese 1.000 dolar ödüyor. Kendi denizaltıları, uçak filosunu kuruyor ve Küba üzerinden Miami’ye uyuşturucu kaçırıyor. Fidel Castro ile de iyi dost olduğu söyleniyor.

Plata o Plomo

Hayat felsefesini ise bir cümle ile özetliyor Escobar: Plata o Plomo yani Para veya Kurşun. Seçim senin diyor. 1993 yılında ise kurşun ile kendi tanışıyor. Ailesi Escobar’ın intihar ettiğini iddia ediyor hatta karısı mezarını açtırıp otopsi yaptırıyor ve intihar ettiğini ispatlıyor. Evin çatısı üzerinde kaçarken zaten omuzundan ve bacağından vurulmuş olduğunu, öldürüleceğini anladığı için kafasına sıktığına inanıyorlar. Canlı ele geçirilip ABD’deki hapishanelere gönderileceğinden çok korkuyor Escobar. “ABD’de hapis yatacağıma Kolombiya’da ölürüm”  diyor hep.

Biz turumuza geri dönelim. Mezarlıktan sonra 2. durak El Poblado semtinde Escobar’ın merkez olarak kullandığı binasını ziyaret ama bina yıkılmış yerine otel yapılmış. Öylece mal mal otel binasına bakıyoruz. Bu arada otel benim evime 5 dakika yürüme mesafesinde, her gün evin önünden geçiyormuşum. Tabii 90’lı yıllardan sonra çok şey değişmiş Medellin şehrinde. Şehir dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi.

El Patron

Otelden sonra Roberto Escobar’ın yanına zamanında Pablo Escobar’ın da yaşadığı evi, müzeyi ziyaret ediyoruz. Burada Escobar’a Frank Sinatra tarafından hediye edilmiş bir jet ski var. Escobar’ın arabaları, evinde kullandığı eşyalar vs. var. Roberto Escobar 71 yaşında. Uzun süre hapis yatmış ve çıkmış. Hapiste bombalı bir suikaste uğramış o sebeple tek gözü kör olmuş. Elleriye bana kahve ikram ediyor. Yeni bir ülke var mı diye merak ediyor. Ziyarete gelen ülkeleri sayıyormuş. Mutlu olsun diye Kosova ve Türkiye diyorum. Çok seviniyor 🙂 Kosovalı ilk benmişim gelen. Roberto Escobar, Medellin Karteli’nin 2 numaralı ismi ve başına büyük ödüller koyulmuş. Anlatıyor da anlatıyor. Forbes dergisi Pablo için dünyanın en zengin 7. insanıydı diyor ama ben muhasebecisi olarak bile paranın miktarını bilmiyordum, onlar nereden bilecek diyor. Benim tahminim Forbes’in tahmininin tam 10 katı diye de ekliyor.

roberto escobar
Yaşlı kurt Roberto Escobar kadınları mest ediyor 🙂
jetski, frank sinatra
Frank Sinatra’nın Escobar’a hediye ettiği Jetski

Zamanının Medellin Karteli üyeleri hala büyük saygı görüyor Medellin’de. Roberto da bunlardan biri ama Narcos Dizisi’ni izleyenler Popeye karakterini anımsayacaklardır. Yüzlerce kişiyi öldüren Pablo’nun en kanlı “scario”su (tetikçi) Popeye sonunda hapisten çıkıyor ve şu anda Medellin’de kendi çetesini kurmuş durumda. Bir belgeselde izledim şöyle diyor: “Pablo Escobar patron değildi, o bir dindi.” Hala bugün bile birçok insan tapıyor Pablo Escobar’a.

narcos dizisi
Narcos dizisinde de kullanılan Escobar’ın orijinal kurşun geçirmez arabası

Pablo Escobar Kimdir?

Tur bitiyor Roberto, Jaime ve rehberimizle vedalaşıyoruz. Herhalde dünyanın en acayip turistik aktivitelerinden bir tanesine katılmış bulunuyorum. Bir uyuşturucu baronunun hayatının anlatıldığı tur! Ama Kolombiya tarihinin de bir parçası bu adam. Bazıları için kanlı, psikopat bir katil ve zehir tüccarı, bazıları için ise bir kurtarıcı.

Çocuktum, hatırlıyorum. TRT’de çıkmıştı. İsmini arada sırada haberlerde duyardık. “Kolombiyalı uyuşturucu baronu öldü.” diye haber geçmişlerdi. Hayat hikayesini öğrenmek 30 yıl sonrasına yaşadığı şehirdeymiş. Kolombiya’da aklı başında olan herkes bu adamı sevmiyor, hakkında konuşmak bile istemiyor. Özellikle Medellin şehri sakinleri şehirlerini o kadar seviyorlar ki bu adamla anılmak istemiyorlar ama şehirlerine gelen turistler de Narcos Dizisi sayesinde bu şehri öğrenip geliyorlar.

medellin şehri
Medellin şehri

Yolunuz bir gün Medellin’e düşecek olursa bu şahane şehire biraz zaman tanıyın. Ben 2 ay kaldım ve çok sevdim. Pablo Escobar bu şehirden çıkan tek ünlü isim değil. Ünlü heykeltraş Botero da bu şehirden ve Botero heykelleri şehrin her köşesine serpiştirilmiş. Kolombiya harika bir ülke, Medellin ise bu ülkenin en güzel şehri. Pablo Escobar’ı unutmuşlar ve harika bir şehir kurmuşlar.

Sri Lanka gezi notları http://kesfetmek.com/sri-lanka-gezi-rehberi/

11 Yorum

  1. Yahı bu kadar akıcı bu kadar güzel yazılır mı? Okuduğum ilk yazıydı asla son olmayacak. Çok gezmeniz, çok görmeniz, çok yazmanız dileğiyle 🙂

Yorum Bırakın